Milyen bűncselekménytani alapfogalmakat ismer a magyar büntetőjog (például tettesség, részesség)? - Ugyvedek-hu.com
  • Főoldal
  • Kérdések
  • Milyen bűncselekménytani alapfogalmakat ismer a magyar büntetőjog (például tettesség, részesség)?

Milyen bűncselekménytani alapfogalmakat ismer a magyar büntetőjog (például tettesség, részesség)?

Nincs válasz

Kérdés

0
0
0

09.11.2024

Amikor bűncselekményről beszélünk, sokszor hallani olyan kifejezéseket, mint tettes, közvetett tettes, bűnsegéd, felbujtó. Felmerül a kérdés, miképpen különböztetjük meg ezeket a szerepeket, és van-e köztük eltérés a büntetési tételek vonatkozásában.

Odgovor na pitanje 13.11.2024
A válasz dátuma: 13.11.2024

A magyar büntetőjogban a fő elkövető a tettes vagy tettesség (aki maga követi el a bűncselekményt). A közvetett tettes valaki más közreműködésével valósítja meg a cselekményt (például gyermeket vagy beszámítási képességgel nem rendelkezőt használ fel). A részesség két típusa: a bűnsegéd (aki segítséget nyújt a tettesnek) és a felbujtó (aki rábírja a tettessel a bűncselekmény elkövetésére). Ezeknél a formáknál a büntetőjog elismeri, hogy minden közreműködő felelős a maga szerepe szerint, de a büntetés mértéke eltérhet a tettes szándékának és a tettben betöltött szerepének függvényében.

Похожие вопросы

Mi a büntetőjog alapvető feladata és célja?

Nincs válasz
03.01.2025
A büntetőjog szabályozza a bűncselekmények fogalmát, az elkövető felelősségre vonásának módját, valamint a kiszabható szankciókat. Sokan kíváncsiak arra, miért létezik egyáltalán, és milyen elvek szerint működik: avagy a társadalom miért dönt úgy, hogy bizonyos magatartásformákra büntetéssel reagál. Az is felmerül, hogy ez miként védi a közrendet és az egyén jogait, illetve milyen szerepet játszik a megelőzésben és az igazságszolgáltatásban.
Читать далее
0
0
0
Összes megjelenítése