Hogyan alakult ki a sportolók kettős karrierjének jogi támogatása Magyarországon? - Ugyvedek-hu.com
  • Főoldal
  • Kérdések
  • Hogyan alakult ki a sportolók kettős karrierjének jogi támogatása Magyarországon?

Hogyan alakult ki a sportolók kettős karrierjének jogi támogatása Magyarországon?

Nincs válasz

Kérdés

0
0
1

18.01.2025

A kettős karrier azt jelenti, hogy a sportoló magas szinten űzi a sportot, miközben tanulmányokat is folytat, vagy más szakmai pályára készül. A Nemzeti Köznevelési és felsőoktatási törvények lehetővé teszik a tanulmányi kedvezményeket (rugalmas órarend, vizsgák halasztása) élsportolók számára. A Sporttörvény pedig támogatja, hogy a sportszervezetek is segítsék a sportolók oktatását és pályaváltását.

Odgovor na pitanje 20.01.2025
A válasz dátuma: 20.01.2025

A MOB, illetve az EMMI ösztöndíjakkal segíti a fiatalkorú, tehetséges sportolókat, hogy ne maradjanak le az iskolában. Emellett léteznek olyan programok (pl. Sportkarrier Program), amelyek a sportkarrier után segítenek elhelyezkedni a munkaerőpiacon. A jogszabályok igyekeznek megelőzni, hogy egy sportoló az aktív évei után kiszolgáltatottá váljon, ezért ösztönzik a végzettség és szakmai készségek megszerzését.

Похожие вопросы

Milyen jogszabályok határozzák meg a sportjog alapjait Magyarországon?

Nincs válasz
10.11.2024
A sportjog Magyarországon többféle törvény és rendelet keretei között működik, így például a Sportról szóló 2004. évi I. törvény (Sporttörvény) is meghatározza a sporttal kapcsolatos alapelveket, a sportszervezetek működését és a sportolók jogállását. Ezenfelül a Polgári Törvénykönyv, illetve a Büntető Törvénykönyv egyes rendelkezései is érvényesek a sport világában, különösen szerződéskötés, szponzoráció, versenyeredmények védelme vagy éppen a dopping elleni fellépés területén. Fontos, hogy az egyes sportági szakszövetségek saját szabályzatai is illeszkedjenek a hatályos magyar és nemzetközi joghoz, így biztosítva a sport tisztaságát és az esélyegyenlőséget.
Читать далее
0
0
0

Lehet-e amatőr sportolónak hirtelen profivá válni, és milyen átigazolási szabályok vonatkoznak rá?

Nincs válasz
28.12.2024
Amikor egy amatőr sportoló úgy dönt, hogy professzionálisként kívánja folytatni, lényeges szempont a szakszövetség átigazolási szabályainak betartása. Ha egy klub szerződést kínál neki, és a játékos elfogadja, a státusza professzionálisra módosul. Ebben az esetben a korábbi amatőr egyesületnél fennálló jogviszony megszűnik, és az új klub megkötheti vele a profi szerződést. Előfordulhat, hogy a korábbi egyesület kompenzációt kér, ha befektetett a sportoló képzésébe.
Читать далее
0
0
0

Mi történik, ha egy külföldi klub magyar bíróság elé kerül egy sportjogi vitában?

Nincs válasz
14.01.2025
Általában a nemzetközi sportjogi vitákban a felek elfogadják a nemzetközi választottbíróság (CAS) hatáskörét. De ha a vita Magyarországon is releváns (pl. magyar játékossal vagy magyar rendezvénnyel kapcsolatos), a magyar bíróság dönthet a joghatóság kérdéséről. Ha a felek aláírták, hogy a magyar bíróságot illetik a jogviták, akkor a külföldi klubnak meg kell jelennie a magyar eljárásban.
Читать далее
0
0
0

Mennyiben különbözik a szponzoráció a reklámszerződéstől sportjogi szempontból?

Nincs válasz
20.11.2024
A szponzoráció során a támogató (szponzor) pénzbeli vagy más jellegű támogatást nyújt egy sportolónak, csapatnak vagy rendezvénynek, cserébe megjelenési lehetőségeket kap (például logó az öltözéken, megemlítés a kommunikációban). A reklámszerződés ennél konkrétabb reklámtevékenységet jelent, ahol a sportoló vagy csapat kifejezetten reklámkötelezettséget vállal. A kettő gyakran keveredhet.
Читать далее
0
0
0

Milyen adózási szabályok vonatkoznak a hivatásos sportolók jövedelmére?

Nincs válasz
01.01.2025
A profi sportolók bérjövedelme ugyanúgy adóköteles, mint más munkavállalóké, az SZJA törvény szerint. Ha valaki munkaviszonyban van a klubnál, a klub munkáltatóként levonja a járulékokat és az adót. Ha megbízás alapján dolgozik, akkor önadózóként kell teljesíteni az adókötelezettséget. Egyes kiemelt sportolók számára léteznek speciális adókedvezmények, vagy KATA lehetőség, de ez szigorú feltételekkel bír.
Читать далее
0
0
0

Ki felel a nézők biztonságáért a sportrendezvényeken, és milyen jogszabályok írják elő a rendezői feladatokat?

Nincs válasz
31.10.2024
A sportrendezvény szervezője (legtöbbször a hazai klub vagy a szövetség) felelős a rendezvény biztonságáért. Ide tartozik a rendfenntartás megszervezése, a beléptetés ellenőrzése, pirotechnika tilalmának betartatása, illetve adott esetben rendőri jelenlét megkérése. A Sporttörvény és a sportrendezvények biztonságáról szóló kormányrendeletek meghatározzák a létesítményre, a beléptetőrendszerre és a biztonsági szolgálatra vonatkozó előírásokat. Ha mulasztanak, a rendezőt felelősségre vonhatják, és kártérítéssel is tartozhat.
Читать далее
0
0
0

Milyen sajátosságai vannak a sportszerződéseknek (játékos- vagy edzői szerződések) a munkaügyi szabályokhoz képest?

Nincs válasz
22.12.2024
A sportszerződésekben a felek általában rögzítik a sportoló vagy edző szakmai feladatait, az edzésmunkát, a mérkőzéseken való részvételt és egyéb teendőket, valamint a fizetést, juttatásokat. Ezek a szerződések sok esetben munkaszerződésnek minősülnek, de a Sporttörvény és a szakszövetségi előírások sajátos szabályokat hoznak be, például a versenyzési jog átadását, a fegyelmi vagy átigazolási szabályok elfogadását. A szerződések többnyire meghatározott időre köttetnek (szezonok).
Читать далее
0
0
0

Milyen következményekkel járhat, ha egy magyar sportszervezet nem tartja be a doppingellenes szabályokat?

Nincs válasz
12.01.2025
Az antidopping előírások betartása kötelező minden sportszervezet és sportoló számára. Ha egy sportszervezet nem működik együtt a doppingellenes hatóságokkal, vagy nem vezeti be a szükséges ellenőrzéseket, jelentős bírságra számíthat, súlyosabb esetben pedig akár kizárhatják a hivatalos versenyrendszerből. A sportolók doppingvétségei szintén komoly szankciókat vonnak maguk után, például felfüggesztést vagy eltiltást.
Читать далее
0
0
0

Mikor lehet egy sportvezetőt felelősségre vonni, ha szabálytalan pénzügyi tranzakciók történtek a klubnál?

Nincs válasz
17.01.2025
Ha a klubelnök vagy egy másik vezető tisztségviselő döntései súlyos pénzügyi visszaéléshez, hűtlen kezeléshez vagy sikkasztáshoz vezetnek, akkor a büntetőjogi felelősség felmerül. Ezt a Büntető Törvénykönyv szabályozza: ha a vezető a klub vagyonát jogellenesen csorbítja, ellopja vagy csalárd módon kezeli, akkor büntetőeljárás indulhat ellene. A klubtagok vagy a támogatók is feljelentést tehetnek.
Читать далее
0
0
0
Összes megjelenítése