Sok autós tapasztalja, hogy ha kárt okoz, romlik a besorolása, nő a díja, ha nincs kár, kedvezményt kap. De pontosan hogyan épül fel a bonus-malus táblázat, és mikor változik a fokozat?
Odgovor na pitanje
05.01.2025
A válasz dátuma:
05.01.2025
A bonus-malus rendszer a KGFB-ben a biztosítási díj mértékét igazítja a vezető kármentes vagy kárt okozó vezetési előéletéhez. A bonus (B1-B10) fokozatok egyre nagyobb díjkedvezményt jelentenek, míg a malus (M1-M4) fokozatok felárai növelik a díjat. Minden naptári biztosítási év kármentesség egy fokozat előrelépés, károkozás pedig általában két fokozattal rontja a besorolást. A biztosító köteles a MABISZ adatbázis alapján nyilvántartani a szerződő bonus-malus osztályát. Ha biztosítót váltunk, az új szerződésbe is átvihető a bonus-malus, ami a díj kalkulációját befolyásolja.
Válassza ki az alábbi várost, hogy eljusson az ügyvédekhez ebben a témában.:
Utazás előtt gyakran kötünk utasbiztosítást, majd ha baleset vagy betegség történik, a biztosítótól várjuk a térítést. Ám mit mondanak a feltételek bizonyos extrém helyzetekre, például extrém sport, vagy ha az utas alkoholos befolyásoltság alatt szenved sérülést?
A szerződő feleknek sokszor gondot okoz, hogy pontosan milyen feltételek mellett jön létre érvényesen a biztosítási szerződés, és mikortól tekinthető hatályosnak, vagyis mikortól köti a biztosítót a kockázatviselés. Felmerülhet kérdésként, hogy elegendő-e a felek aláírása, szükséges-e, hogy a díj be legyen fizetve, vagy hogy a biztosító írásban visszaigazolja a kötvény kiállítását?
Gyakran a tulajdonos régi értéken, inflációt nem követve köti a lakásbiztosítást. Aztán ha nagy a kár, kiderül, hogy a kifizetés elmarad a tényleges helyreállítási költségtől. Mi a teendő?
Előfordulhat, hogy a biztosítási ügynök nem a valóságnak megfelelő információt közöl a szerződéssel, díjakkal vagy feltételekkel kapcsolatban. A szerződő fél gyakran a biztosítót hibáztatja ilyenkor. De milyen jogi szabályok alapján állapítják meg a felelősséget a biztosító és az ügynök között?